Нестандартний урок –сюрприз
з математики у 3 класі
з елементами інтерактивних та інформаційних технологій
Вчитель Свірепова Ірина Анатоліївна
Вчитель Свірепова Ірина Анатоліївна
Тема уроку. Вправи і задачі на
закріплення вивчених таблиць множення і
ділення
Мета уроку. Закріплювати вивчені таблиця множення і ділення;
удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на збільшення
та зменшення числа в кілька разів; розвивати логічне мислення; формувати вміння
давати оцінку своїм знанням; виховувати турботливе ставлення до птахів.
Методично-дидактичне забезпечення. Комп’ютер, диск
зі слайдами, картки з прикладами для роботи в парах, сигнальні картки, конверти
з геометричним матеріалом для роботи в парах.
Повну версію уроку можна переглянути тут
Повну версію уроку можна переглянути тут
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Я
всміхаюсь сонечку!
Здрастуй
золоте!
Я
всміхаюсь квіточці!
Хай
собі росте!
Я
всміхаюсь дощику!
Лийся,
мов з відра!
Друзям
усміхаюся!
Зичу
їм добра!
II. Мотивація
навчальної діяльності
1. Налаштування на урок
- Тож налаштуємося на урок і промовимо
із заплющеними очима вислови:
Я - учень.
Я ходжу до школи.
Мене вчать вчитися.
Я все розумію.
Я хочу все знати.
2. Ознайомлення з девізом
А тепер девіз згадаймо
І урок наш починаймо!
А девіз нашого уроку:
Міркуємо - швидко!
Відповідаємо - правильно!
Лічимо - точно!
Пишемо - гарно!
III. Повідомлення
теми і завдань уроку. Прийом інтриги
1. Тож, сьогодні на уроці
Щоб добре все знати
Ви будете міркувати,
А також рахувати,
Задачі розв’язувати,
Свій розум розвивати.
- Сьогодні я подарую вам урок, на якому будемо закріплювати
знання вивчених таблиць множення і ділення. Вам доведеться розв'язати багато
цікавих завдань. Якщо ви з ними
справитеся, то на вас чекає сюрприз… Та про це
дізнаємося в кінці уроку.
2. Вправа «Очікування»
-
А тепер давайте
з’ясуємо, для чого вам потрібні навички,
які ви отримаєте на сьогоднішньому уроці:
(Щоб розв’язувати приклади, задачі; швидко лічити; розраховувати
свої сили; логічно міркувати.)
IV. Актуалізація
опорних знань
1.Логічна вправа «Знайди зайве»
-Отже, розпочнем! Логічна вправа.
-Знайдіть зайве серед назв:
шпак, горобець, снігур, синичка.
-Так, це шпак.
-Доведіть, що зайвим є шпак.
-Правильно, шпак один з найперших птахів, які приносять на
своїх крилах весну.
-Отже, ви впоралися з першим завданням. І для вас з'являється
буква.
2.Гра «Допоможи шпаку долетіти до шпаківні». Усний рахунок.
9∙9 54:9 9∙7 45:9
- 41 ∙3 -
15 ∙ 8
: 8
- 9 : 6 -
5
-Кінцевий
результат число 35.
3.Каліграфічна хвилинка. Вправа «Гронування»
-Отже, презентація числа 35.
- Що ви знаєте про це число?
- Що спільного у написанні цих цифр?
- Напишіть каліграфічно це число.
(З'являється буква).
4. Математичний диктант.
- Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко
думати.
- Записуйте тільки відповіді.
- Знайдіть третину числа 27.
- 1
множник 2, а другий 9. Знайдіть добуток.
- Птахи звели 9 гніздечок, в кожному по 3 яєчка.
Скільки всього
яєчок в гніздечках?
- Число 50 зменшіть на 14.
- Перше число 5, а друге у 9 разів більше. Знайдіть друге число.
- Знайдіть суму чисел 39 і 15.
- Зменшуване 82, від’ємник 19. Знайдіть різницю.
- Множники 9 і 8. Знайдіть добуток.
- Невідоме число зменшили у 9 разів і дістали 9.
Яке невідоме число.
- Запишіть результат останнього
прикладу таблиці множення 9.
Перевірка за записом на слайді
- Ви швидко міркували, тому прочитайте назву птаха.
-Так, це пташка жайворонок. Гніздяться ці птахи виключно на землі, часто
використовують для цього знайдені або спеціально вириті ямки.
-Перевірте правильність виконання
диктанту за записом на слайді.
9
18 27 36 45
54 63 72
81 90
Ж а й в о р о н о к
- Подивіться уважно на результати диктанту і скажіть, яку закономірність
має цей ряд чисел?
( Кожне наступне число більше за попереднє на 9. Це результати таблиці
множення 9).
(З'являється буква).
5. Вправа « Мікрофон»
-Як читали таблицю множення вдома?
·
Зліва
направо і навпаки.
·
Як
солдат, який крокує.
·
Стрибаючи
і читаючи.
·
Співаючи.
6.
Гра «Пташка видзьобала число»(фронтально)
- А зараз пограємо гру. Вставте
число, яке видзьобала пташка.
4 · 9 - … = 32 9 · 5 +
45 = …
72 : 9 - 8 = … 36 : 9 + … = 30
90 - 64 : … = 82
… - 9 · 6 = 40
(З'являється буква)
7.Робота в парах. (Завдання на картках)
- Важко птахам взимку, холодно,
голодно. Але деякі птахи радіють зимі - у них в цей час з¢являються пташенята. Розв¢яжіть
самостійно ланцюжок прикладів, і ви дізнаєтесь назву цього птаха.
27:9=»…+22=»…: 5=»…∙ 8=»…-38=»…∙ 9
=» …
- Яку відповідь отримали?(18)
- Правильно.
- Ланцюжок ви розв'язали, а тепер за
результатом прикладу прочитайте назву цього птаха.
Таблиця самоперевірки
Дятел - 42
Шишкар – 18
Синичка – 27
-Правильно, діти. Ця незвичайна
пташка – шишкар. Інші птахи дивуються: «Як у такий мороз з¢являються
пташенята! Як вони живими залишаються?» Шишкар їм
відповідає: «Ще й як будуть жити! Я їм ялинове насіннячко приношу, а мати гріє
їх, наче пічечка. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело».
(З'являється буква)
8. Самостійна робота
На дошці –слайди з рівняннями. Під першим - малюнок дрохви, під другим - журавля, а під третім - лелеки. Учні самостійно розв'язують рівняння.
Самоперевірка
x:9 = 8
42: x = 7 x ∙ 8 = 56
x = 8 ∙9
x = 42: 7 x = 56 : 8
x =72
x = 6 x = 7
72 : 9 = 8 42 : 6 =
7 x ∙ 8 = 56
- Перевірте правильність виконання рівнянь за записом на слайді.
- Хто з вас не допустив жодної помилки? Дайте додаткове
запитання цьому учневі.
(З'являється буква)
Розв¢язавши рівняння, учні одержують цікаві відомості з
життя птахів.
-А
тепер послухайте цікаве про цих птахів.
·
Найбільшй
птах в Україні – дрохва - важить близько 16 кг.
·
Рідкісний
птах журавель-красавка відкладає лише по 2 яйця.
·
Протягом
дня лелека приносить їжу своїм пташенятам щонайменше 9 разів.
-Бережіть усіх птахів, діти!
-Кожен з них повинен житии!
V.
Фізкультхвилинка
VІ. Розвиток математичних знань.
1. Гра « Веселий
дзьобик». Порівняння виразів
-А зараз пограємо гру. Порівняйте вирази і
вставте «дзьобики», тобто знаки більше або менше.
- Перший
стовпчик запишемо на дошці. А другий - самостійно.
9∙5 8∙9 54:9 72 :8
8∙7 9∙6 27 :9 24:3
Самоперевірка
(З'являється буква)
2. Вправа
« Мозковий штурм»
- Яку дію виконаємо, якщо сказано:
«на … більше», «на … менше»?
- Яку дію виконаємо, якщо сказано:
« у …рази більше», « у… рази менше»?
- Яку дію виконаємо,коли потрібно
знайти слово «разом»?
- Яку дію виконаєм, коли потрібно знайти
слово «залишилось»?
3. Робота
з підручником
Книги – морська
глибина:
Хто в них пірне
аж до дна,
Той, хоч і
праці мав досить,
Дивнії перли
виносить.
- Так сказав про книги Іван Франко. Тож і ми з вами вирушаємо за перлами і
відкриваємо підручники.
а) Задачки від синички № 308
- Прочитайте уважно задачу № 308
Перший етап.(Аналіз задачі)
Під час аналізу умови задачі
складається скорочений запис задачі.
- Розгляньте скорочений запис задачі. Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть»
червоні ліхтарики і приступайте до роботи.
Другий етап.(Учні, які
розв’яжуть задачу самостійно, отримують завдання скласти до задачі вираз. З
рештою учнів учитель складає план розв’язування задачі.)
План розв’язання задачі:
1.
Скільки груш у саду?
2.
Скільки слив і груш разом?
3.
Скільки яблунь у саду?
- Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть» сині ліхтарики.
Третій етап. Решта
учнів викладають на парти зелені
«ліхтарики» і записують розв’язання задачі під керівництвом вчителя за
допомогою допоміжних карток.
1) 36꞉ □ = □ (гр.)
2) 36 + □ = □(д.)
3) □ + □ = □(ябл.)
Перевірка розв’язання задачі
б) №307(фронтально)
(З'являється буква)
4.Робота з геометричним матеріалом.
- Складіть із геометричних фігур пташку. (Геометричні фігури в конвертах).
- Виміряйте сторону квадрата і знайдіть його периметр.
Перевірка виконаного завдання
- Які геометричні фігури ви використали, щоб скласти пташку?
- Чому дорівнює периметр квадрата? Як ви його знайшли?
(З'являється буква)
5. Цікавинки від сороки.
а) Продовжити логічний ряд.
-Допоможіть зібрати намисто, яке розсипала сорока.
10 20 30
….
5 15 25
….
2 5 8
…..
б) Ребуси.
-Сорока не може прочитати слова. Допоможіть їй.
VIІ. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Оцінювання
- Що найбільше сподобалося на уроці?
- Що запам’яталося?
- Що приготувати вам на наступний урок?
- Хто з вас вважає, що працював на
уроці дуже гарно?
2. Робота з буквами
-Що за сюрприз чекав на вас?
(Діти складають із букв слово розумники).
-Ви і справді розумники.-впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і
старанно.
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків,
Багато веселих, цікавих уроків…
VIIІ. Домашнє завдання
№ 312, № 313
Конспект уроку
з природознавства на тему:
«Тварини. Різноманітність тварин.»
Вчитель Герасимчук Іванна Володимирівна
Тема: «Тварини. Різноманітність тварин.»
Мета: формувати
поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні»,
«риби», «комахи», «черви»,
«молюски», «раки», «павуки»;
-
розвивати вміння порівнювати, спостерігати;
-
виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.
Хід уроку
I. Організація класу.
Доброго
ранку, доброго дня!
Хай
посміхаються діти щодня!
Кожному
дому щастя бажаємо,
Маку
— цвітіння, житу — врожаю,
Небу
— миру, голубу — неба.
Кожній
дитині — усього, що треба.
Барометр
настрою.
Сядьте
зручніше, розслабте щоки, губи, плечі. Дихання рівне й спокійне. Очима подивіться вгору, вниз, вправо, вліво,
закрили очі.
Уявіть,
що ви — квітка, а ваші долоньки — бутони. Наша квіточка повільно
розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця
квітка?
Подаруйте посмішку один одному і берімося до
роботи.
II. Хвилинка
спостережень.
1 Робота
«Синоптиків».
- Яка зараз пора року?
- Який місяць? Зараз ми поговоримо про ознаки цього
місяця?
- Яке небо? Чи є хмарки? Чи сонячно? Яка погода
була протягом останніх днів?
2. Гра "Мікрофон".
Вчитель:
- Багато ознак у красуні зими. Які?
- Яскраво світить, але не гріє сонце.
День короткий, ніч довга. Мороз розмальовує вікна. Весело поскрипує сніг під
ногами.
На минулому уроці ми з вами вивчали тему «Хвойні
рослини».
IIІ. Перевірка знань учнів
1. Бесіда
— За якими ознаками можна відрізнити сосну від ялини?
— За якими ознаками хвойні рослини відрізняються від
інших рослин?
— У яких умовах ростуть сосни?
— У яких умовах ростуть ялини?
— Яким є значення хвойних рослин у природі?
2. Тестування
1. Що належить до хвойних рослин?
а) Липа;
б) сосна;
в) кульбаба.
2. Що містить плід рослини?
а) Квітка;
б) насіння;
в) стебло.
3. Який орган рослини знаходиться в ґрунті?
а) Квітка;
б) лист;
в) стебло.
г)корінь
4.Ромашка це — …
4.Ромашка це — …
А)дерево
Б)кущ
В)трав’яниста
рослина
5. До багаторічних рослин належить…
А) суниця
Б) капуста
В) огірки
6. Картопля розмножується…
А) живцями
Б) цибулинами
В) бульбами
3.Розгадування
кросворду (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
1. Коло бабусі сидить у кожусі, проти печі гріється,
без водички миється. (Кіт)
2. Герой мультфільму «Ну, постривай». (Вовк)
3. Голодна – мукає, сита – жує, всім дітям молоко дає.
(Корова)
4. Дуже довга в неї шия, ще й смугаста як змія, через
це через паркан заглядає наче кран. (Жирафа)
5. Герой казки І. Франка «Фарбований ….» (Лис)
6. Хто у Африці живе, Цілий день банан жує? Дражнить
всіх мале звірятко. Хто це, діти? (Мавпенятко)
7. Зубатий приятель чебурашки? (Крокодил)
-Яке слово утворилось по вертикалі?
-Як ви вже зрозуміли тема нашого уроку: « Тварини. Різноманітність
тварин.»
IV.
Актуалізація знань учнів
- До якої природи
відносяться тварини? (До живої). Доведіть. (Тварини дихають ростуть, розмножуються,
харчуються, відмирають).
- А рослини теж дихають
ростуть, розмножуються, харчуються, відмирають. Чим же тварини відрізняються
від рослин? (тварини переміщаються, харчуються готовою їжею, ростуть тільки в
молодому віці).
Хвилинка-цікавинка.
-
А чи знаєте ви, що тварини можуть попереджати про зміни в погоді.
-
Жаби квакають на дощ.
-
Свиня рохкає, хоч і сита, — на мороз.
-
Пес на снігу згортається калачиком — на мороз.
-
Кіт шкрябає підлогу — на вітер, завірюху.
-
Гуска стоїть на одній нозі чи ховає голову під крило — на холод.
-
Якщо в морозяний день заспіває півень — потеплішає.
-
Кінь лягає на землю — перед снігопадом.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми продовжимо мандрівку царством Тварин. На
Землі живе більше 1,5 млн. різноманітних тварин. Хоча всі вони різні, проте
багато з них мають щось подібне. За спільними ознаками вчені об’єднали
тварин в групи. Не за кольором, не за розміром, не за способом харчування
,а саме за істотними ознаками (за тими, яких немає у інших тварин).
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником (с. 100–103)
План.
1. Назва групи тварин.
2. Наведи приклад.
3. Особливості зовнішньої
будови.
4. Істотні ознаки цієї групи.
Комахи.
Комахи — найчисленніша група тварин. До неї належать метелики, жуки,
мурашки, бабки, коники, джмелі та багато інших комах. Вони стрибають, бігають,
повзають, літають, плавають. За якою істотною ознакою їх об'єднали в одну
групу? Шість ніг - це істотна ознака комах. Її тіло поділено на 3 частини:
голова, груди, черевце. На голові є очі, вусики і рот. За допомогою вусиків
вони відчувають запах. Нюх у комах дуже добрий, це допомагає їм у пошуках їжі.
Риби.
В океанах, морях, річках і ставках живуть риби. Наприклад карась, щука,
окунь. Тіло у них складається з голови, тулуба, хвоста. Воно сплюснуте з боків
і вкрите лускою та слизом. Завдяки такій будові тіла, риби швидко рухаються у
воді. Плавають риби за допомогою хвостового плавця, якому допомагають інші
плавці. Дихають зябрами, киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів живуть
у солоній воді, а риби річок і ставків — у прісній.
Земноводні.
Жаби і тритони - це земноводні, їхнє тіло вкрите м'якою, слизькою ,вологою
шкірою. Воно складається з голови, шиї, тулуба, передніх і задніх ніг. У деяких
є хвіст.
Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Усі земноводні дихають киснем
повітря. Вони не можуть довго перебувати під водою. Тому частину життя
земноводні проводять на суші, а частину — у воді.
Плазуни.
Черепахи, ящірки, змії, крокодили - це тварини, яких називають плазунами.
Чому? На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло
плазунів укрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися й утворили
міцний панцир. Тіло складається з голови, тулуба, хвоста. Час від часу плазуни
линяють, тобто скидають стару шкіру. Вони живуть повсюди (у воді, лісах,
пустелях, степу, горах) немає їх лише там, де дуже холодно. Взимку вони
залягають у сплячку.
Птахи.
Ці тварини добре пристосувались до польоту. Тіло вкрите пір'ям, яке добре
захищає від холоду - це істотна ознака птахів. Розміри дуже різні. Птахи є
окрасою природи та її друзями.
Звірі (ссавці).
Вкрите шерстю тіло і вигодовування малят молоком - це істотні ознаки
звірів. За цими ознаками вони відрізняються від інших тварин. Всі звірі
народжують малят живими і вигодовують їх молоком.
(ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
Фізкультхвилинка.
VІІ. Закріплення і осмислення знань. (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
Гра «Відгадай, хто
ми».
Знайдіть за ознаками групу тварин.
У більшості з нас росте шерсть. В основному ми
пересуваємося на чотирьох лапах. Ми годуємо своїх дитинчат молоком.
|
звірі
|
Ми живемо тільки у воді. У нас немає лап, але
є плавці. Наша шкіра або гола, або вкрита лускою та слизом. Наші малята
вилуплюються з ікринок. Більшість із нас дихають зябрами.
|
риби
|
Наші малята вилуплюються з яєць із твердою
шкаралупою. Ми пристосовуємося до життя: мостимо гнізда, запасаємо їжу… Наші
тіла вкриті пір’ям. Ми маємо крила та хвіст.
|
птахи
|
Наше тіло поділяється на голову, груди й черевце. У
декого з нас є одна чи дві пари крил. Багато з нас відкладає яйця, з них
вилуплюються личинки. Личинки перетворюються на лялечок, лялечки на
дорослих … У кожного з нас по шість ніг.
|
комахи
|
Одні з нас мають видовжені тіла, інші носять
панцир. Не важливо, що ми різні, головне – наша шкіра вкрита або лусочками,
щитками. Наші малята вилуплюються з яєць.
|
плазуни
|
У більшості з нас м’яке, голе, вкрите слизом тіло.
Наші дитинчата вилуплюються з ікринок. Зовні вони неподібні до нас.
Частину свого життя ми проводимо на суші, а частину у воді.
|
земноводні
|
VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Цікаві
відомості (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
ІX. Підсумок уроку.
Бліц-опитування
• Лелека, горобець, ластівка — це... (птахи).
• Лисиця, ведмідь, вовк — це... (звірі).
• Бджола, комар, сонечко — це... (комахи).
• Карась, щука, лящ — це... (риби).
• Яка істотна ознака птахів? (Тіло вкрите пір'ям.)
• Яка істотна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю.)
• Яка істотна ознака комах? (6 лапок.)
· Яка
істотна ознака риб? (Тіло вкрите слизькою
лускою)
Оцінка роботи учнів.
Х. Домашнє
завдання.
Прочитати статті в підручнику с.100-102 (ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
Урок-подорож з математики
Вчитель початкових класів Гаврилюк Ж.Л.
Тема: Вправи і
задачі на нумерацію чисел другого десятка, на додавання і віднімання в межах
20. Повторення вивченого матеріалу.
Узагальнення і систематизація знань учнів.
Мета: закріпити
знання про нумерацію чисел другого десятка, продовжувати формувати обчислювальні
навички в межах 20, закріпити вміння
порівнювати числа другого десятка та розв’язувати прості задачі, розвивати
логічну та мовленнєву компетенції, увагу
та пам’ять, виховувати самостійність, працелюбність, здоров’язберігаючу
компетентність, посилювати пізнавальний інтерес школярів.
Тип уроку: урок-подорож,
урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: зображення Петрика та
тварин, аудіозапис зі звуками лісу, підручник, індивідуальні та сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу.
Сьогодні у нас незвичаний урок, а відкритий – перший у
Вашому житті. До нас завітали гості. Вони хочуть побачити, які працьовиті і старанні учні в 1-Б класі. Тому
випала нагода прорекламувати наш урок.
Потрібна Ваша допомога. Продовжіть речення.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Метод «Мікрофон» (Слайд №1)
-
Починається
урок…математики.
-
До
уроку я приготував…підручник, зошит, пенал.
-
На
уроці сидітиму…тихо.
-
Буду
слухати…уважно.
-
Писатиму…каліграфічно.
-
Зошит
триматиму…правильно.
-
Рахуватиму…швидко.
-
Відповідатиму…чітко.
ІІІ. Повідомлення теми і мети
уроку.
Слухання аудіозапису «Звуки
лісу» (Слайд №2)
- Заплющіть очі, прослухайте запис і скажіть, що виникло у вашій уяві.
(Ліс) (Слайд №3)
- Кого можна зустріти в лісі?
- Як треба поводитись в лісі?
Проблемна ситуація.
-
Один
хлопчик не послухав батьків, пішов сам до лісу і заблукав. А як звуть цього
хлопчика, ми дізнаємося, коли розв’яжемо приклади і результати замінимо
буквами. (Слайд №4)
10+5=15(П) 6+10=16(Р)
14-4=10(Е) 13-10=3(И)
20-1=19(Т) 16+1=17(К)
На дошці вивішується зображення Петрика.
- Давайте послухаємо, що трапилося з Петриком і про що він нас просить.
(Слайд №5,6)
- То як, допоможемо Петрикові?
IV.
Повторення вивченого матеріалу.
Каліграфічна хвилинка.
- Щоб почати допомагати Петрикові вибиратися з лісу, потрібно
каліграфічно прописати цифру. А яку, ви дізнаєтесь, коли порахуєте кількість
тварин, згаданих у вірші.
Їжачок –
кравець чудовий,
Шиє звірам він обнови.
Для ведмедя – кожушки,
Для лисички – чобітки,
А для мишки – рукавички,
І для білочки – спіднички,
Зайцю валянки на лапки
І для вовка теплу шапку. (Сім)
- А якщо до семи добавимо один десяток, то яке число отримаємо? (17)
Тож давайте каліграфічно напишемо рядок числа 17.
Усний рахунок.
Йде наш Петрик сам один,
Аж сорока перед ним (малюнок).
Десь вона намисто вкрала,
Та одразу й розірвала.
Погубились намистинки,
Закотились за ялинки.
Петрика вона зустріла
І чемненько попросила.
Намистинки віднайди,
По порядку розмісти. (Слайд №7)
-Ви гарно впоралися із завданням і допомогли Петрикові. Задоволена
ворона показала хлопчикові стежку, він пішов далі.
Колові приклади.
-Йде Петрик далі і раптом чує: «Пі-пі-пі» та «Пі-пі-пі»! Хто ховається
в кущі? (Малюнок мишки.)
-Та це ж мишка-шкряботушка! Як тремтять сіренькі вушка!
А яке ж завдання підготувала мишка Петрикові? (Слайд №8)
-Петрик виконав завдання і помандрував далі.
Фізкультхвилинка.
(Слайд №9)
-А ось вузенька лісова доріжка. Посеред неї хтось відпочиває. Хто ж це?
Давайте відгадаємо.
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
(Ведмідь-малюнок)
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
(Ведмідь-малюнок)
-Ведмедик звернувся до Петрика з такими словами:
Бачу, хлопчик ти
сміливий,
Ще до того ж
добрий, милий,
Щоб дорогу далі
взнати,
Спробуй числа
порівняти.
Робота в
парах.
11…16 15…15
18…19 17…14
10…12 20…13
Діти виконують завдання і
сигналізують картками.
-Ви гарно допомогли Петрикові.
Ведмедик вказав йому напрямок і хлопчик пішов далі.
-А далі Петрик зустрів лисичку.
Ти чекаєш
допомоги?
Покажу тобі
дорогу.
Але в мене хитра
вдача -
Спершу розв’яжи
задачу. (Слайд №10)
Робота з підручником.
Задача №5 (усно)
Робота з геометричним матеріалом.
-У лісі ми різних звірят
зустрічали.
Кого з них малюнки оці нагадали? (малюнки)
V.
Підсумок уроку.
- Наша казкова подорож скінчилась. Чи сподобалась вона Вам?
Давайте оцінимо нашу роботу за допомогою карток настрою.
- Бачу, що урок Вам сподобався.
У лісі казковім сьогодні бували:
Петрику старанно допомагали,
А ще ми для себе знання здобували –
Про звірів багато цікавого взнали.
Приклади розв’язані,
А з ними і задачі.
Адже немає серед нас дітей ледачих!
Бінарний урок з літературного читання і основ здоров’я (3 клас)
Вчитель Свірепова Ірина Анатоліївна
Вчитель Свірепова Ірина Анатоліївна
Тема. Не роби іншому того, чого сам не любиш. І.Франко. «Лисичка і журавель». Дружний клас . Взаємодія з іншими людьми.
Мета. Вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику, правильно оцінювати поведінку персонажів казок. Розкрити поняття «дружби». Вчити учнів взаємодіяти з іншими людьми. Сприяти згуртованості і дружбі у класі. Розвивати пам’ять, увагу, творче мислення, навички швидкого читання. Вдосконалювати навички роботи в групах. Виховувати чуйність, доброзичливість, порядність. Прищеплювати бажання бути уважними до своїх товаришів.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим
«Добрий день!»
- Усі готові до уроку?
- Так.
- Щоб урок пройшов швидко і цікаво нам потрібні:
Слайд 1
Агвапо,стьправитіцьо,повзамоєгадомо.
ІІ. Мовленнєва розминка
- Робота над скоромовкою
Гра «Дощик «( Діти промовляють скоромовку з різною інтонацією та швидкістю )
- накрапає дощ (тихо);
- дощ пускається сильніше (голосніше);
- злива (голосно);
- дощ слабшає (тихіше);
- дощ припинився (читання припиняється)
Слайд 2
Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів над лисом ліс.
Слайд 3
Гра « Перестав усе, як потрібно»
Засобакали гавки,
Закицькали нявки,
Зажабали кваки,
Закачкали кряки,
Закізкали меки,
Забаранили беки
За зірки сховалось небо,
Перестав усе як треба.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні презентують свої малюнки, розповідають, якими вони уявляють казкаря.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, зверніть увагу на цей стенд. Всі ці книжки авторські, тому що їх написали всім відомі українські письменники. Це книжки українських письменників Лесі Українки та Івана Франка.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися взаємодіяти з іншими людьми, познайомимося з українською казкою, автором якої є Іван Франко. А хто є її головними героями ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.
Слайд 4
Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,
Як полювати – добре знаю.
( Лисичка )
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
( Журавель)
V. Первинне читання тексту учителем
VІ. Перевірка первинного сприймання тексту учнями
- Куди запрошували Лисичка і Журавель один одного?
VІІ. Словникова робота
Слайд 5
- Слова читають учні хором ( у повільному, середньому, прискореному темпі).
вгощу запросини розгнівалася
гостину призволяйся припрошує
зазирати погордувати випорожнивши
навстоячки встромляє розсердилася
Слайд 6
Вгощу — пригощу, нагодую, почастую.
Призволяйся — пригощайся, їж.
Погордувати — поставитись до когось зверхньо, презирливо.
Облизня спіймавши — залишитися ні з чим.
Подружилися — можна сказати так: потоваришували, заприятелювали.
- Робота над чистомовкою
Слайд 7
ця-ця-ця — жила собі лиси…
лем-лем-лем — зустрілася з журав…
ни-ни-ни — запросила на гости…
ла-ла-ла — каші навари…
ила-ила-ила — по тарілці розмасти…
ав-ав-ав — журавель дзьобом стук…
ївсь-ївсь-ївсь — кашки не на…
му-му-му — пішов додо…
щу-щу-щу — наварив бор…
чик-чик-чик — насипав у гле…
ку-ку-ку — покликав лис…
зив-зив-зив — носик до глечика не вла…
ась-ась-ась — лиска розсердил… .
VІІІ. Фізкультхвилинка
Слайд 8
ІX. Самостійне читання казки учнями мовчки
X. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
1. - Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля до себе в гості?
- Як припрошувала?
- Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
- Уявіть себе на місці Журавлика, як він почувався в гостях у Лисички?
- Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
- Прочитайте, яку посудину обрав Журавлик? Чому?
- Як відреагувала Лисичка на Журавлине частування?
- Чи приятелюють від того часу Лисичка з Журавлем? Чому?
- Від чого застерігає народ у цій казці?
2. Характеристика героїв
Слайд 9
- Виберіть і запишіть риси кожного героя казки:
Улеслива, щирий, добрий, довгоносий, ввічливий, пухнаста, довірливий, хитра , сірий, руда, нещира, винахідлива.
3. Метод «Прес»
- Як ви вважаєте, чи можна Лисичку і Журавля назвати справжніми друзями?
Я вважаю, що …
Тому що …
XІ. Продовження роботи над новим матеріалом
1.Повідомлення вчителя
- Сьогодні ми ще з вами поговоримо про те, кого ж можна назвати справжнім другом, які повинні бути стосунки між однокласниками, щоб не опинитися в такій ситуації, як наші казкові персонажі Лисичка і Журавель.
2. Читання учнями вірша М. Пляцковського «Справжній друг»
Слайд 10
Дружба, мов граніт,
Не зламається,
Може витримать
Безліч завірюх.
Друг не покидає,
Зайве не спитає, –
Ось яким повинен бути справжній друг
Ми посваримось, ми помиримось
«Нерозлийвода!» –
Кажуть всі навкруг.
В будь якій пригоді
Стане у нагоді –
Ось яким повинен бути
Справжній друг!
3. Складання асоціативного куща.
- Які асоціації у вас викликає слова дружба?
Слайд 11
надійність спілкування чесність
друг Дружба товариш
щирість порядність відданість
4. Розповідь учителя
- Так. Дружба - це велика цінність. Виключити з життя дружбу все одно, що позбавити світ сонячного світла. Справжній друг - щирий, порядний, відданий. Він завжди тебе зрозуміє і підтримає. На нього ти можеш покластися у будь-якій життєвій ситуації.
Оскільки тема нашої розмови -— дружба, то, звичайно, не можна обійти увагою таке питання, як дружба у колективі. Мабуть, вам траплялося чути: «Це — дружний клас» або «У вас такий недружний клас, кожний сам по собі».
5. Вправа «Мікрофон»
- По черзі продовжіть речення: «Дружний клас – це ...».
Вчитель:
- Бути дружним класом – це, значить мати однакові (або схожі) погляди на людські цінності й недоліки. А звідси – і відповідні установки, що відповідає поводження всього класу. Дружний клас – це не тільки загальні веселі розваги, а й уміння, сприймаючи чужий біль як власну, вчасно всім разом прийти на допомогу однокласникові. Або в хвилини щастя – чи то день народження, або якась особиста перемога, – щиро сприйняти й всім класом поділити цю радість, улаштувавши класне свято. А ще дружний клас – це вміння зупинити свого однокласника перед прірвою лиха або поганого вчинку, простягнувши йому сильну руку друзів. Дружний клас – це коли багато «я» зливаються в одне «ми», як струмочки зливаються в одну ріку, що весело й гідно потім течуть в одному напрямку!
6. Робота за підручником (с.53)
XI. . Фізкультхвилинка
Слайд 12
XІІ. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота в групах
Об’єднайтесь у три групи: поети, художники, юристи.
«Художники» створять емблему класу.
«Поети» напишуть вірш, який стане девізом класу.
«Юристи» складуть правила класу.
(Додаток 1).
2. Дидактична гра.
- А зараз ми пограємо з вами гру «Правда навпаки».
- Перетворіть ці незвичайні вислови на приказки та прислів’я. До кожного слова ви повинні дібрати слова з протилежним змістом. (Додаток 2).
Слайд 13
3. Складання сенкану (Додаток 2).
Слайд 14
- А зараз я вам пропоную ще одне цікаве завдання – сенкан. Це східний стиль написання віршів.
На екрані ви бачите алгоритм складання сенкану. Ви повинні відшукати головне, охарактеризувати явище влучно і коротко. Сенкан не обов’язково повинен мати ритм і риму. Це вільний твір. І ще одна умова: слова не повинні повторюватися і бути спільнокореневими.
- А зараз приступимо до завдання.
- Уже всі справилися . То ж зачитаєте свій сенкан.
(Додаток 3).
- Тест- гра (Індивідуальні картки, робота в парах з подальшою перевіркою)
1. Твір «Лисичка і Журавель» ...
а) оповіданням; б) казкою.
2. Хто перший запросив приятеля у гості?
а) Лисичка; б) Журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) Що прийде у гості й гарно поговорить;
б) що прийде у гості й гарно поїсть.
4. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
5. Яка головна думка твору?
а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;
б) комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.
6. Від чого народ застерігає у цій казці?
а) Від скупості; б) від лінощів.
7. Допоможе успішній роботі в колективі таке правило:
а) Де гурт-там і сила.
б) І один у полі воїн.
в) Хто в ліс,хто по дрова…
8. З’єднай слово ліворуч з відповідним значенням праворуч
1) Щедрість- чутливе дружне ставлення до людей.
2) Доброта - уміння ділитися з іншими тим, що маєш.
- Бачу, що вже усі діти справились з тестами, поміняйтесь зошитами і звірте відповіді товаришів з правильними.
Слайд 15
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а, 7 а).
Щедрість- уміння ділитися з іншими тим, що маєш.
Доброта - чутливе дружне ставлення до людей.
XІІІ. Домашнє завдання.Рефлексія
- - Вдома придумайте своє закінчення до казки, щоб Лисичка і Журавель стали гостинними, подружились.
- - Оформіть плакат з емблемою, девізом та правилами співжиття у класному колективі.
- Прощання.
Слайд 16
- Станемо всі в коло. Візьмемося за руки, відчуємо підтримку один одного. Разом ми сила, тому що ми – друзі. Скажемо на прощання такі слова:
Справжня дружба
в школі починається.
Справжня дружба
серцем провіряється.
І крокує з нами назавжди.
Усі професії важливі
( Я і Україна, 1 клас, урок з використанням мультимедійних технологій)
Вчитель Пиптюк Людмила Анатоліївна
Тема. Усі професії потрібні
Мета. Формувати в учнів уявлення про зміст і значення праці людей різних
професій, про професії батьків,значення їхньої праці для інших людей;
розкрити зв’язки між працею людей і ставлення до них; учити аналізу-
вати, узагальнювати; виховувати повагу до трудівників, ощадливість і
бережливість до результатів праці дорослих, працелюбство.
Обладнання. Мультимедійний комплекс, малюнки.
Хід уроку
I.Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернімось обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день».
II. Робота над темою уроку
1.Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Діти,ви дізнаєтесь,про що піде мова на уроці, якщо з’єднаєте перші букви
кожного слова і прочитаєте його.
Слайд 1.
Пара,рак, оса, фара, екран, сир, ірис, яма.
Слайд 2.
-Яке слово вийшло? Професія.
Чи думали ви коли-небудь над тим,скільки людей працює, щоб ви були на-
годовані,одягнуті, взутті, щоб вдома у вас було світло вечорами і тепло у холодну погоду, щоб у вашій шкільній сумці були книжки і зошити , щоб
ви могли сидіти біля радіоприймача чи телевізора і слухати музику.
Якщо б ви задумали порахувати всіх цих людей,то,мабуть,до вечора не
порахували б.
1-й учень
Сідаймо разом у гурті,
Зустрілися ми знову.
Про славні руки золоті
Поведемо розмову.
2-й учень
Ті руки звичні до землі
Будують,вміють шити.
Ми часто бачим мозолі
На їх долонях,друзі.
3-й учень
Всі вдячні золотим рукам,
Ми теж їх поважаєм.
Так хочем вам розповісти
Усе про них,що знаєм.
2.Робота із загадками
а) Дім по вулиці повзе
На роботу всіх везе.
Не на курячих ногах,
У гумових чобітках.(Автобус)
б) Є вона у кожній школі-
І в близькій, і в дальній.
Їжі всякої доволі
В кожній є …( їдальні )
в) Він нам,як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий свій,
Це мудрий наш…(учитель )
г) Як у народі називають того,
Хто поля обробляє,
Зерном добірним засіває,
Високі врожаї збирає?(хлібороб )
Г) Це не одяг,а картинка:
Ось тобі рукав та спинка,
З ножицями молодець
Називається …( кравець )
д) Він завжди,чим тільки зможе
Хворим людям допоможе.
Дасть таблетки від хвороби-
Утечуть усі мікроби.( лікар )
3. Робота з підручником( с.22 -23 )
Діти розглядають малюнки і відповідають на запитання:
- Людей яких професій на них зображено?
- Як ви здогадалися?
- Що ви знаєте про ці професії?
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте,два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
4.Конкурс знавців професій
Слайд 3.
Вірш - добавлянка.
Знань чимало в нього є,
Дітлахам їх віддає
Міста знань постійний житель –
Носить горде ймення…вчитель.
Слоненяті чи качаті,
Котеняті чи курчаті
Дасть пігулку чи відвар
Друг тварин…ветеринар.
Рідний край охороняти,
Від чужих обороняти
День і ніч завжди готовий
Мужній захисник…військовий.
Рівно цеглу викладає,
Дах старанно покриває,
Каменяр і покрівельник
Носить назву …будівельник.
Шторм його не налякає,
Адже він штурвал тримає.
Через море й океан
Водить судно…капітан.
Він вміє справно рахувати,
Людям здачу видавати.
Зошит, книгу, олівець
Видає нам … продавець.
Квіточки попідливає,
Кущики попідстригає…
Для рослинок – чарівник,
Любить землю…садівник.
Судно,скарб, людей, печери…
В мулі залишки галери…
Відшукає все це враз
Під водою…водолаз.
5. Робота у зошиті з друкованою основою (с.20- 21 )
Завдання1.
Де чиї результати праці ?
З’єднати стрілочками.
Завдання 2.
- Людям яких професій належать ці знаряддя праці ?
Фізкультхвилинка.
Наші ручки: раз,два,три (плещуть )
Наші ніжки: раз,два,три (тупають )
Ось голівонька стомилась:
вліво, вправо нахилилась:
раз,два,три.
Будем пальчики стискати:
раз,два,три.
Будем знову працювати.
6.Вправа «Мікрофон»
-А чи знаєте ви, де працюють ваші батьки? Хто вони за професією?
-А у вас є мрія, ким бути, коли виростите? Чому?
7.Гра «Докажи слівце»
- Я називатиму той чи інший вид праці, а ви називаєте відповідну профе-
сію.
Трактор водить…(тракторист)
Електричку …(машиніст)
Стіни фарбував…(маляр)
Меблі вистругав…(тесляр)
В шахті трудиться …(шахтар)
Пошту нам привіз…(поштар)
Цілий день нам шиє…(швець)
Хто все знає…(молодець)!
III.Підсумок уроку
-З якими професіями ми познайомилися на уроці?
- Яку користь дає кожна з професій?
- Люди яких професій дбають про вас?
- Як потрібно ставитись до результатів праці людей різних професій?
-Діти! То яка ж з професій найважливіша?
1-й учень
Спитай у тата і мами,
Які професії у них.
Професій різних є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх !
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті,
Вона для кожного найперша,
Якої вчитимешся й ти !
2-й учень
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи тесляр -
Всі називають головною
Одну професію – школяр !
Учитель
- А наостанок я хочу сказати вам, діти: не важливо, яку професію ви обе-
Рете, коли станете дорослими, - усі професії важливі. Важливо, щоб вам подобалось бути корисним людям, радувати їх своєю роботою.
Урок природознавства на тему: "Як зимують птахи і звірі. Турбота людей про птахів і звірів узимку."
Вчитель Коцюбинська Світлана Анатоліївна
Мета: повторити характерні ознаки зими в неживій природі, установити взаємозв’язки між змінами в неживій природі , житті рослин та в житті тварин; продовжувати формувати вміння здійснювати порівняння за істотними ознаками тварин, класифікувати їх; ознайомити учнів із зимуючими тваринами нашої місцевості та необхідністю їх охорони; виховувати бажання допомагати тваринам взимку.
Хід уроку.
- Організаційний момент
- Добрий день!
Зичу вам праці і старання
На весь день.
- Добрий день! Добрий день!
Дякуєм за побажання.
На урок берем з собою
Знання, навички й старання.
- Повідомлення теми і завдань уроку.
- До якого уроку ви приготувались?
- Сьогодні на уроці «Я і Україна» ми:
- поговоримо про зимуючих птахів;
- розглянемо умови життя тварин взимку;
- ознайомимось з їхніми повадками і пристосуванням до умов життя в певному середовищі;
- з’ясуємо, чим можна допомогти тваринам і птахам взимку.
- Актуалізація опорних знань.
а) Відгадування загадки.
- Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми подорожуватимемо країною, назву якої ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я - … (Зима).
- Наша мандрівка пролягатиме в холодну і снігову країну, вітри з якої принесли нам Зиму. Під час подорожі всі повинні бути уважними, щоб не залишитись там назавжди.
- Зараз бабуся Зима подує, і ми всі перенесемось в її країну. Покладіть голівки на парту і заплющіть очі. Ми вирушаємо. (Звучить запис вітру).
- Ми вже в країні Зима. Погляньте, як красиво навколо.
- б) Фронтальне опитування.
- А ось і перша зустріч із мешканцем цієї країни. Це Сніговик-Питайлик.
- У нього ціле відерце сніжків, але не звичайних, а із запитаннями. Треба швидко давати на них відповіді, інакше він засипле нас снігом, і ми не зможемо подорожувати далі. (Вчитель кидає «сніжками» у дітей. Той, хто спіймає, читає запитання і дає відповідь).
Запитання від Сніговика-Питайлика:
- Які зимові місяці ви знаєте?
- Які зміни в неживій природі відбулися з приходом зими?
- Які зміни відбулися в живій природі?
- Чому восени більшість дерев скидає листя?
- Які дерева залишаються вічнозеленими?
- Які трав’янисті рослини зеленіють під снігом?
- Що захищає рослин від вимерзання?
в) Гра «Буває – не буває».
- А зараз Сніговик-Питайлик пограє з вами гру «Буває – не буває». Тема : Зима.
- Гроза, блискавка. (Не буває).
- Засніжило. (Буває).
- Дощить. (Не буває).
- Заметіль. (Буває).
- Підсніжники. (Не буває).
- Іній. ( Буває).
- Веселка. (Не буває).
- Катання на санчатах. (Буває).
- Яблуні цвітуть. (Не буває).
- Мороз. (Буває).
- Новорічна ялинка. (Буває).
- Лілії цвітуть. (Не буває).
- Листопад. Не буває).
- Лід на річці. (Буває).
- Відліт птахів у теплі краї. (Не буває).
- Вивчення нового матеріалу.
а) Бесіда.
- А де це опинився наш Сніговичок? (У лісі).
- Навколо все біло-біло. Важкі білі шапки надів ліс і притих. Спочатку Сніговичок відчув себе зовсім самотнім в лісі. « Я зовсім сам. Нікого поруч немає! – бідкався він. Але пильно роздивившись навколо, зрозумів, що він в лісі не сам. Під сосною побачив полущені шишки, на снігу видно сліди лісових звірів, чути перегуки пташок, які залишились зимувати.
б) Гра «Шифрувальники».
- Кого із пташок помітив Сніговик у лісі?
НИСИЧКА ЛЮОМЕХИ
ТЕЛДЯ ВАСО
ЛИКЩИГ РОНАВО
ЦЬРОБЕГО ГУРІСНІ
КАРШИШ КАРОСО
в) Гра «Впізнай птаха за описом».
- Прилітають з півночі з приходом зими. Посідають вони на засніжених деревах – і ті відразу погарнішають. Скрізь – намети снігові, а на деревах – рум’яні червоні яблука пломеніють. Люблять ласувати ягодами горобини чи калини. Через те цю пташку й звуть … (СНІГУР).
- Взимку він рідко стукає по стовбуру дерева. Тепер він харчується підмерзлими ягодами горобини чи розколює ялинові або соснові шишки. (ДЯТЕЛ).
- Що ви можете розповісти про дятла? Чим він займається взимку? (Розповідь учня).
- Ці птахи мають яскраве червоне забарвлення із зеленими плямками. Великий міцний дзьоб дозволяє вилущувати насіння з шишок. (ШИШКАР)
- На зиму не заснула й не відлетіла. Ця невеличка пташка не боїться холоду і співає цілу зиму. Залетить за товсті гілки старого дуба, де чагарники і дерева переплелися між собою й вітрів не пускають, та й шукає ретельно у корі чогось поснідати. А ввечері сіла на гілочку сосни, наїжилася, голівку у крильце увібрала, сидить – пуховий м’ячик та й годі. (СИНИЧКА)
- А цим пташкам не сидиться на місці. Вони весь час перебувають у мандрах. Змушує їх до цього голод. Знайдуть мишаче поселення і розкошують, поки не прийде час перебратися у інше місце. Якщо прилітає на дах будинку, то кажуть: «Біда буде!» А насправді з’явилось багато щурів і мишей. (СОВА)
г) Гра «Чия це пісенька?»
- Впізнайте птаха за його пісенькою.( Звучить запис пташиних голосів.)
- Чик-чирик? (Горобчик)
- Кар-ро-кх? (Ворона)
- Чи-чи-ку? (Синиця)
- Чек-чек? (Сорока)
- Трр-тррр? (Дятел)
д) Відгадування загадки.
- В сильні морози птахам треба більше корму, щоб не замерзнути. Але вони його не знаходять. В пошуках їжі птахи підлітають ближче до людських осель.
Сіренький, моторний,
На подвір’ячко сів.
Надзьобався добре
Й далі полетів. (Горобець)
е) Розповідь вчителя.
- На подвір’ї можна побачити горобчиків, які стрибають по снігу. Вони настовбурчилися, розпушилися, стали схожі на м’ячики. Стрибають, крихти підбирають.
Тут же ворони гуляють перевальцем, між ними метушаться галки – так, дивись, щось їстівне і знайдуть. Винесуть собаці миску з їжею, тільки поставлять, а галки, ворони вже тут як тут: навколо собаки стрибають, стараються з-під самого носа шматочок вихопити. Не витримає пес, кинеться на птицю, а інші вже в миску лізуть. Схопить хто хліб, хто кісточку – і геть полетіли.
У селі взимку біля оселі не тільки цих пташок можна побачити. Сюди і синиці, і вівсянки, і навіть обережні сороки прилітають. Голодно взимку їм у лісі. От вони й летять ближче до людських осель, щоб підгодуватися.
Є) Робота в зошиті. Розгадування кросворда.
- Розгадайте кросворд і дізнаєтесь, що для пташок найстрашніше взимку?
ж) Робота з підручником.(с.94)
- Хто з вас зустрічав біля своїх осель взимку цих пташок?
У кожного на парті
є друг і помічник,
Завжди він під рукою,
І зветься … (підручник).
- Прочитайте в підручнику, чим взимку треба підгодовувати пташок.
- Розгляньте, які можна пташкам зробити різноманітні годівнички.
з) Хвилинка поезії. Виступ учня.
Поспіши, дитино мила,
Глянь на світ навкруг:
Все зима запорошила,
Снігом все покрила –
І поля і луг.
Ні зігрітись у промінні,
Ні знайти зерна,
Ось лежить там на камінні
Пташка нежива.
А тут друга прилетіла,
Жалібно квилить:
- Поможи, дитино мила,
Сю зиму прожить.
Обережно, о дитятко,
Стіл щодня змети –
І кришини перед хатку
Пташці принеси. (І. Кравченко)
и) Розповідь про комах.
- А от комах наш Сніговик-Питайлик зовсім не зустрів. Де ж вони взимку поділися? Їх так полюбляють птахи.
Розповідь учня.
- На зиму комарі поховалися в різні щілини, в старі дупла. Вони й біля нас зимують. Позліталися в підвал чи погріб, багато їх там в кутку позбирається. Причепляться комарі своїми довгими ніжками до стелі, до стін та й сплять цілу зиму.
і) Розповідь про риб, жаб, раків.
Загадка.
Є крила, а не літає,
Ніг не має, а не здоженеш,
Є голова, а шиї не має,
Очі є, а брів не має,
Рот є, а не говорить.
Без ніг, а далеко ходить. (Риба)
- Як же риби і їхні сусіди по водоймах – раки та жаби – зимують у водоймах?
- Фізкультхвилинка.
Хтось постукав тихо в клас.
Та перерві ще не час.
Тут підказує Даринка:
- Це у нас ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Вправи на розвиток мікро- і макро- рухів.
- «Ми на прогулянці. Підемо слід у слід засніженою стежкою.»
- «Вийшли на лісову галявину. Яке чисте повітря! Дихайте глибоко носом. Ще і ще раз».
- «З неба повільно падають сніжинки. Повіяв вітер, сніжинки закружляли… Захиталися малесенькі ялиночки. Вправо, вліво, вперед, назад.»
- «Тепер підемо назад лісовою стежкою. Відхиляємо гілки, пригинаємося, проходячи під ними».
- «Ось і подвір’я нашої школи. Пограємо у сніжки.»
- «Виліпимо нашому Сніговикові Снігову Бабу».
- «А тепер у клас. Продовжимо урок.»
- Вивчення нового матеріалу (продовження).
ї) Як зимують звірі.
Загадка.
- Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою сніг. (Лисиця)
- Розповідь учня.
У лисички пухнасте руде хутро. Тіло в неї дуже рухливе. Ноги гнучкі і тонкі. Лапи вкриті шерстю і не мерзнуть навіть у люті морози. Їжа лисиць різноманітна:миші, птахи, ягоди, насіння. Взимку ці звірі ховаються в густих заростях чагарників, бур’янів.
- Загадка.
Не ходжу я, а скакаю, бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання перегнав би я коня.
Я – страшенний боягуз, всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі, навкруги – скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду, їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий? (Заєць)
- Розповідь учня.
У зайця немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Інколи ямку в снігу викопає – там і заночує. Шуба у зайця тепла, біла (для маскування). Вдень заєць спить, а вночі виходить на полювання: попоїсти. Їсть він взимку молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село завітає до стогу сіна, поїсть, от і ситий.
- Загадка.
Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок!
В неї очі, як горішки,
Кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
Носить все собі горішки
В золотий свій сундучок. (Білка)
- Розповідь учня.
Білка живе у дуплі дерева – у гнізді, яке будує з хмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщо великий мороз, то білка згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у білки в коморі – жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка в білки взимку сіра. Так вона менш помітна для свого ворога – куниці.
- Загадка.
По полю, по лісі гасає,
Овечок хапає та всіх лякає. (Вовк)
- Розповідь учня.
Вовк – це дуже розумний, дужий, невтомний звір. Середня маса 30 - 50 кг. Він може довго ( 2-3 тижні голодувати). Якщо вовк дуже голодний, то може з’їсти відразу до 10 кг м’яса. Крім великих тварин вовк їсть багато гризунів. Основна здобич – копитні, дикі та свійські тварини. Вовки живуть сім’ями. Якщо полює пара вовків, то часто один із них чатує здобич у засідці, а другий її заганяє. Полюючи взимку, вони намагаються загнати козуль або оленів на голий лід, або, навпаки, в глибинний сніг, де їм легше наздоганяти жертву.
- Загадка.
Хоч у нього шуба є, та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє,
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)
- Розповідь учня.
Ведмідь старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку. Бурий ведмідь – всеїдна тварина. Він любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тваринами. Взимку йому не знайти такої їжі: тварини ховаються. Рослини вкриті снігом. До зими у ведмедів відкладається багато жиру, і вони залягають у зимову сплячку.
- Загадка.
Дивний звірок, круглий, як клубок.
Голки стирчать. Спробуй узять. (Їжак)
- Розповідь учня.
Їжачок вистеляє гніздо сухими листками та мохом, заривається в них, згорнувшись клубочком, і засинає на всю зиму. Тому що жаби, миші, ящірки, різноманітні комахи, черв’яки, якими живиться їжачок, з настанням холодів ховаються. За літо і осінь їжаки під шкірою запасають багато жиру, тож взимку можна й відпочити.
- Загадка.
-Які тварини сплять, повиснувши вниз головою? (Кажани)
- Розповідь учня.
Передні лапи кажанів перетворилися в крила. Восени частина кажанів відлітає в теплі краї, а інші зимують в печерах та будівлях. Там кажани сплять, повиснувши вниз головою і склавши крила.
- Загадка.
Стрункий, швидкий, роги гіллясті.
Пасеться весь день. Хто це? (Олень)
- Робота з підручником (с. 95).
- Як поживають олені, косулі, лосі взимку?
- Що вони їдять, якщо немає сіна?
- Хто допомагає цим тваринам вижити?
- Які гостинці кладуть лісничі та охоронці природи в лісові годівнички?
- Хто допомагає дорослим підгодовувати тварин?
- Розповідь вчителя.
Єгері підвозять до майданчиків для підгодівлі звірів сіно і овочі. Школярі беруть з собою різні гостинці. Хтось – картопельки і капусти, хтось – буряку і моркви. Комусь мама в торбу до овочів поклала ще й буханець хліба. А кому – банани й цукерки. Діти годують тварин просто з рук. (В лютому – березні вони зовсім неагресивні).
- Які свята всі ви з нетерпінням скоро чекаєте? (Свято Миколая, Новий рік, Різдво)
- Не забувайте, що пташки, звірята теж чекають взимку подарунків. Найкращий подарунок, який ви можете їм зробити – це врятувати їм життя від голодної смерті.
- Домашнє завдання.
- Опрацювати статтю в підручнику «Тварини взимку».
- Виготовити разом з батьками годівнички для птахів, які зимують у нас, повісити в своєму садочку і постійно насипати їжу.
- Хочу звернутися до вас, діти, із проханням:
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику в будці, в сараї корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха, мерзне ворона в лиху завірюху.
Горю зарадити можемо –
В будку Шаркові настелим соломи,
Зайчикові покладем під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти.
Теплу корівці поставим водичку,
Птицям насиплемо крихт в годівничку…
Як допоможемо дружно, малята,
Виживуть взимку птахи і звірята.
- Підсумок уроку.
- От і закінчилась наша подорож із Сніговиком-Питайликом чарівною країною Зима. Він дуже задоволений вашою роботою на уроці, прощається з вами і бажає успіхів у навчанні. До наступних зустрічей!
- Я попрошу вас висловити своє ставлення до сьогоднішнього уроку.
Кожному на парті Сніговичок залишив маленькі сонечка, в яких не вистачає ротиків. Кому сьогоднішній урок сподобався – домалюйте веселі ротики, хто залишився байдужим – спокійні, а ті, кому урок не сподобався, – домалюйте злі ротики. (Діти визначаються із своїм ставленням до уроку).
- Поверніться один до одного і подаруйте другові частинку свого хорошого настрою. Бажаю вам, щоб ваші обличчя завжди були радісними, а сердечка добрими і чуйними!




Немає коментарів:
Дописати коментар